Bitcoin ETF może wyprzedzić złote ETF-y tego lata, jeśli tak się stanie

Analityk Bloomberga uważa, że jeśli fundusze ETF Bitcoin będą nadal odnotowywać napływy w wysokości 10 miliardów dolarów każdego miesiąca, mogą wyprzedzić fundusze ETF Gold.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

  • Napływy Bitcoin ETF rzucają wyzwanie hegemonii złota w przyszłości.
  • Zarówno Bitcoin, jak i złoto osiągnęły rekordowe poziomy, powodując zamieszanie związane z apetytem inwestorów na ryzyko.
  • Złote fundusze ETF są świadkami kolejnych odpływów co tydzień od początku 2024 roku.

Bitcoin i złoto ponownie znalazły się w centrum uwagi, ponieważ obie klasy aktywów osiągnęły nowe rekordy wszech czasów we wtorek, 5 marca. Z drugiej strony, masowe napływy do spotowych funduszy ETF Bitcoin są kontynuowane, a dzienny wolumen obrotu gwałtownie wzrósł do ponad 10 miliardów dolarów.

Bitcoinowe fundusze ETF a złote fundusze ETF

Starszy strateg ds. funduszy ETF w Bloombergu, Eric Balchunas, podkreśla wpływ masowych napływów do funduszy ETF Bitcoin w bardzo krótkim czasie od ich uruchomienia. W przełomowym momencie na rynku kryptowalut, dziesięć funduszy ETF (Exchange-Traded Funds) Bitcoina przekroczyło poziom 50 miliardów dolarów w aktywach.

To monumentalne osiągnięcie ma miejsce zaledwie siedem tygodni po wprowadzeniu funduszy ETF, które początkowo uruchomiono z aktywami o wartości poniżej 30 miliardów dolarów. Około 8 miliardów dolarów całkowitych aktywów przypisuje się przepływom inwestorów, a pozostała część wynika z rosnącej wartości samego Bitcoina.

Balchunas dodał, że jeśli te fundusze ETF utrzymają swoją obecną dynamikę, dodając 10 miliardów dolarów aktywów miesięcznie – perspektywa uważana zarówno za niezwykłą, jak i prawdopodobną, w zależności od trajektorii cen Bitcoina – mogą potencjalnie przekroczyć aktywa zarządzane przez złote fundusze ETF do tego lata.

Porównanie do złotych funduszy ETF wprowadza jednak istotną zmienną. Podczas gdy złoto doświadczyło ostatnio znacznego odbicia wartości, o czym świadczy gwałtowny wzrost cen, wydaje się, że brakuje związanego z tym zainteresowania inwestorów. Warto zauważyć, że największy złoty fundusz ETF, $GLD, był świadkiem kolejnych odpływów co tydzień od początku roku, donosi Blachunas.

Zarówno Bitcoin, jak i złoto skorzystają na polityce Fed

Nowe rekordy zarówno dla Bitcoina, jak i złota powodują pewne zamieszanie w kwestii apetytu na ryzyko na światowych rynkach. Bitcoin wzrósł w tym roku o prawie 50%, częściowo ze względu na zwiększone inwestycje w nowo uruchomione amerykańskie fundusze giełdowe poświęcone tej cyfrowej walucie.

Z drugiej strony, wzrost cen złota może sugerować defensywną postawę inwestorów w obliczu obaw o napięcia geopolityczne lub potencjalne korekty na globalnych rynkach akcji po dłuższym okresie wzrostu. W rozmowie z Bloombergiem Chris Weston, szef działu badań w Pepperstone Group Ltd., powiedział:

“Gold has been hugely traded overnight, the volumes are massive — I’ve had a lot of client calls asking what is happening”. Fast-money investors “are buying the momentum and that is what we are seeing in Bitcoin as well.”

Zarówno Bitcoin, jak i złoto są postrzegane jako potencjalni beneficjenci przewidywanej luźniejszej polityki pieniężnej. Swapy rynkowe wskazują na 62% prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w czerwcu, w porównaniu z 58% na koniec lutego.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours