Bitcoin osiąga 67 tys. USD, zbliżając się do 1,38 bln USD kapitalizacji rynkowej srebra

Ether osiągnął również nowy kamień milowy, odnotowując najwyższą cenę od stycznia 2022 roku.

Bitcoin osiągnął w poniedziałek najwyższy poziom 67 500 USD i szybko zbliża się do kapitalizacji rynkowej srebra wynoszącej 1,35 bln USD.

Ether przekroczył poziom 3600 USD po raz pierwszy od stycznia 2022 r. w obliczu silnego popytu instytucjonalnego.

Bitcoinowy ETF BlackRock odnotował kolejny pracowity dzień handlowy, odnotowując ponad 2 miliardy dolarów wolumenu przed zamknięciem rynku.

Bitcoin (BTC) kontynuował w poniedziałek pokonywanie kamieni milowych na poziomie 1000 USD, przekraczając 67 000 USD i zbliżając się nie tylko do własnego rekordowego poziomu 69 000 USD, ale także do 1,35 bln USD kapitalizacji rynkowej srebra.

Największa i najstarsza kryptowaluta wybiła się z trwającej tydzień konsolidacji bocznej ograniczonej poniżej poziomu 64 000 USD, osiągając 67 500 USD podczas sesji giełdowej w USA, wzrastając o 7% w ciągu ostatnich 24 godzin i przewyższając 5% wzrost szerokiego rynku CoinDesk 20 Index (CD20).

Dzięki tegorocznemu gwałtownemu wzrostowi, BTC szybko staje się jednym z największych globalnych aktywów, a na obecnych poziomach przekroczył próg kapitalizacji rynkowej 1,3 bln USD. Według danych opracowanych przez CompaniesMarketCap, BTC zbliża się obecnie do kapitalizacji rynkowej srebra wynoszącej 1,35 bln USD. w tej hossie przebijając spółkę macierzystą Facebooka, Meta Platforms (META).

Poniedziałkowa akcja cenowa wycisnęła również bitcoinowe szorty – pozycje handlowe obstawiające niższe ceny – likwidując około 120 milionów dolarów lewarowanych zakładów w ciągu dnia, głównie szortów, jak pokazują dane CoinGlass.

Ether (ETH), druga co do wielkości kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej, wzrósł w poniedziałek powyżej 3600 USD po raz pierwszy od 2022 r., ale osiągnął gorsze wyniki niż BTC i CD20 z zaledwie 3,5% dziennym zyskiem.

Monety memów są na fali, a kryptowaluty o tematyce psów dogecoin (DOGE) i shiba inu (SHIB) są najlepiej radzącymi sobie tokenami w CD20, zyskując odpowiednio 15% i 54% w ciągu ostatnich 24 godzin.

Bitcoinowe szaleństwo ETF trwa

Wzrost cen przyniósł również kolejny dzień silnych obrotów dla notowanych na giełdzie w USA bitcoinowych funduszy ETF.

BlackRock’s iShares Bitcoin Trust (IBIT) przekroczył 2,1 miliarda dolarów wolumenu obrotu jeszcze na jakiś czas przed zamknięciem sesji, odnotowując już trzeci najlepszy dzień po ostatniej środzie i czwartku, pokazują dane Barchart. IBIT był siódmym najczęściej notowanym funduszem ETF w ciągu dnia, przebijając pierwszy i największy notowany na giełdzie w USA złoty fundusz ETF – SPDR Gold Shares (GLD) – pod względem wolumenu, mimo że jest piątym co do wielkości pod względem zarządzanych aktywów (AUM).

W ubiegłym tygodniu produkty giełdowe skoncentrowane na bitcoinach jako grupa przyciągnęły “ogromne wpływy” w wysokości 1,73 miliarda dolarów, co jest ich drugim co do wielkości tygodniem w historii, poinformował w poniedziałek zarządzający aktywami CoinShares. Fundusze skoncentrowane na ETH również cieszyły się popytem, odnotowując 85 mln USD wpływów netto, dodano w raporcie.

Bitcoin najwyżej w historii w tym tygodniu?

Markus Thielen, założyciel 10xResearch, prognozował w poniedziałkowym raporcie rynkowym, że akcja cenowa bitcoina “zadziwi” w tym tygodniu, podejrzewając nowe rekordy wszech czasów w tym tygodniu, ponieważ popyt rozszerzył się poza USA, a napływ funduszy ETF będzie nadal silny.

Bitcoin osiąga również lepsze wyniki niż zaawansowany technologicznie indeks Nasdaq 100 (NDX), zauważył w niedzielnym raporcie Caleb Franzen, założyciel Cubic Analytics. Wybicie bitcoina w stosunku do NDX powyżej kluczowego poziomu łączącego szczyty z pierwszego kwartału 2021 r. i ostatniego kwartału 2021 r. nazwał “niezwykle zachęcającym”.

“Bitcoin ma zamiar wejść (ponownie) w odkrywanie cen, a ludzie są w jakiś sposób niedźwiedzi? To nie mogę być ja”, powiedział w poniedziałkowym poście na X.

Poniedziałkowa aktualizacja rynkowa firmy analitycznej Swissblock podkreśliła silną dynamikę bitcoina i napływ nowych nabywców wchodzących na rynek. W raporcie stwierdzono, że obecny rajd kryptowalut jest napędzany popytem dużych inwestorów na BTC i ETH w obliczu słabnących banków regionalnych w USA oraz rosnącym apetytem na monety memowe napędzane przez FOMO – strach przed przegapieniem – sentyment.

Swissblock ustalił również, że cena bitcoina w wysokości 70 000 USD jest “prawdopodobnym celem” w perspektywie krótkoterminowej, przebijając rekordową cenę z listopada 2021 roku.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours